رصد فرهنگ و اجتماع

جشنواره پژوهش فرهنگی سال

فصلنامه مطالعات فرهنگ- ارتباطات

 

خوش آمدید
نام کاربری:

کلمه عبور:


به خاطر داشتن

[ ]
سیستم RSS
پیگیری اخبار سایت توسط سیستم RSS.
rss1.0
rss2.0
rdf
آمارگیر
بازدید از این صفحه امروز
کل بازدید ها: 13
تعداد نفرات بازدید کننده: 11

بازدید از این صفحه در کل
کل بازدید ها: 211900
تعداد نفرات بازدید کننده: 88535

کل سایت
کل بازدید ها: 5668005
تعداد نفرات بازدید کننده: 1483222
«تاریخ سینمای ایران» در هفتاد و ششمین نشست یکشنبه‌های انسان‌شناسی | 17 بهمن 1394


«تاریخ سینمای ایران» در هفتاد و ششمین نشست یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ


هفتاد و ششمین نشست یکشنبه‌های انسان‌شناسی و فرهنگ با عنوان «تاریخ سینمای ایران» ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ از ساعت 16 تا 19 در پژوهشگاه فرهنگ٬ هنر و ارتباطات برگزار مي‌شود.

در این نشست ابتدا فیلم مستند «سینمای ایران از مشروطیت تا سپنتا» ساخته محمد تهامی نژاد، پژوهشگر و مستندساز، به نمایش در خواهد آمد و سپس، با حضور کارگردان درباره تاريخ سينماي ايران بحث خواهد شد.

مستند «سینمای ایران: از مشروطیت تا سپنتا» نخستین کوشش در ثبت چهره‌های تاریخ سینمای ایران به شمار می‌رود. این کار با جمع‌آوری و معرفی فیلم‌هایی همراه شده است که سال‌ها از دسترس خارج بوده‌اند.


جغرافيای ميان- بودگی (3): سينمای لهجه‌دار | 14 بهمن 1394


جغرافيای ميان-بودگی (3): سينمای لهجه‌دار


سینمای لهجه‌دار اصطلاحی است که حمید نفیسی، استاد دانشگاه شمال غربی در ایالت ایلینوی، استفاده می‌کند تا محصولات سینمایی‌ای را توضیح دهد که خارج از شرکت‌های اصلی فیلم‌سازی و به صورت مستقل با کمترین هزینه توسط نسلی از فیلم‌سازانی که عموماً به آمریکا و اروپا مهاجرت کرده‌اند، ساخته شده‌اند. اکثر این فیلم‌سازان از کشورهای به اصطلاح جهان سوم هستند که از حدود دهه 1960 به شهرهای بزرگ آمریکا، کاناد، فرانسه، آلمان و ... مهاجرت کرده‌اند و فعالیت‌های خود را در مرز فرهنگی بین کشور اصلی خود و کشور جدید ساخته‌اند. سینمای لهجه‌دار، در برابر سینمای استاندارد، بیش از این که به لهجه انگلیسی این فیلم‌ها اشاره داشته باشد به خانه‌ به دوشی این فیلم‌سازان، سبک فیلم‌سازی، زیبایی‌‌شناسی و سیاست موجود در فیلم‌هایشان اشاره دارد.

در میان ملیت‌های مختلفِ سینمای لهجه‌دار، ایرانیان هم وجود دارند. دایاسپورای ایرانی که به تدریج از دهه 1960 در خارج از ایران در حال شکل‌گیری بود در طول چند دهه گذشته رشد کمی و کیفی‌ خاص خود را داشته که در عرصه‌های مختلف از جمله سینما هم نمود پیدا کرده است.

براي مشاهده متن كامل اين مطلب اينجا كليك كنيد.


دسترسي به متن كامل آثار پژوهشي منتشر شده پژوهشگاه | 14 بهمن 1394


دسترسي به متن كامل آثار پژوهشي منتشر شده پژوهشگاه


پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در راستاي تحقق سياست عدالت فرهنگي و دسترسي پژوهشگران حوزه فرهنگ و هنر به دستاوردهاي پژوهشي پژوهشگاه، آثاري را كه پيشتر در قالب كتاب و گزارش چاپ شده، بر روي سايت پژوهشگاه منتشر مي‌نمايد. بر اين اساس هر هفته، يك اثر پژوهشي معرفي و متن كامل آن به صورت پي‌دي‌اف در اختيارعلاقه‌مندان قرار مي‌گيرد.

تاكنون متن كامل 19 اثر پژوهشي بر روي سايت پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات بارگذاري شده است.«درآمدي بر ارزيابي كيفي مطبوعات كشور» منتشر شد | 14 بهمن 1394


«درآمدي بر ارزيابي كيفي مطبوعات كشور» منتشر شد

گزارش فرهنگي « درآمدي بر ارزيابي كيفي مطبوعات كشور؛ با تأكيد بر تحليل محتواي فرهنگي، سياسي و اجتماعي مطبوعات سراسری در تابستان 1393» که توسط محمدجعفر اسفندیاری و با نظارت دکتر سیدمجتبی رضوی طوسی در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات انجام شده است،‌ منتشر شد.

نشست تخصصی «کاربرد نرم‌افزار در پایش فضای رسانه‌‏ای» برگزار می‌شود | 14 بهمن 1394


نشست تخصصی «کاربرد نرم‌افزار در پایش فضای رسانه‌‏ای» برگزار می‌شود


نشست تخصصی «کاربرد نرم‌افزار در پایش فضای رسانه‌‏ای» 18 بهمن 94 ساعت 10 تا 12 در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می‌‏شود.

بازشناسی ارزش‌های هویتی در آثار مفاخر قلمزنی معاصر اصفهان | 13 بهمن 1394


نشست تخصصی بازشناسی ارزش‌های هویتی منعکس شده در آثار مفاخر قلمزنی معاصر اصفهان


نشست تخصصی «بازشناسی ارزش‌های هویتی منعکس شده در آثار مفاخر قلمزنی معاصر اصفهان» با سخنرانی امیر نظری و با حضور جمعی از استادان، پژوهشگران، علاقه‌مندان و هنرمندان، 10 بهمن 94 در پژوهشکده هنرهای سنتی – اسلامی پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات  برگزار شد.


جغرافیای میان-بودگی (2): پروبلماتیک خنده | 12 بهمن 1394


جغرافیای میان- بودگی (2): پروبلماتیک خنده

در میان جمعیت کتابخوان آمریکایی، کتاب خنده‌دار به فارسی: خاطره ایرانی بزرگ شدن در آمریکا اثر فیروزه دوما یکی از پرخواننده‌ترین و محبوب‌ترین کتاب‌های ادبیات دایاسپوریک ایرانی در آمریکا است که از سوی منتقدان کتاب در مجلات عامه‌پسند به مثابه نمونه نماینده فرهنگ خاورمیانه‌ای/ ایرانی معرفی شده و در سطح وسیعی از سوی مخاطب عام خوانده شده است. در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ کتاب بیش از ده بار با عنوان کتاب پیشنهادی برای گروه‌های کتابخوانی اجتماعات شهری آمریکایی توصیه و توسط این گروه‌ها خوانده شده و نیز از سوی ایالت کالیفرنیا، در اورنج کانتی به صورت کتاب قابل تدریس در مدارس راهنمایی و دبیرستان معرفی شده و سپس به سرعت، با پذیرش و استقال گسترده معلمان روبرو شده است.

اولین مولفه کتاب را‌‌ همان چیزی شکل می‌دهد که در عنوان نمایان است: کتاب از شوخی و خنده به‌ مثابه میانجی میان دو فرهنگ مفروض ایرانی و آمریکایی بهره گرفته است. بکارگیری گسترده خنده موجب شده تا نویسنده کتاب تنها برنده خاورمیانه‌ای جایزه «شوخی آمریکایی» در سال‌های گذشته باشد. تنها برنده «جایزه شوخی» بودن، خود پدیده فرهنگی تأمل برانگیزی است که از سویی قدرت دسترسی نویسنده به لایه‌های عمیق فرهنگ را نشان می‌دهد و از سویی دیگر در مقابله با جدیت دیگر خاورمیانه‌ای‌هایی قرار می‌گیرد که احتمالاً نتوانسته‌اند به بسیاری از عناصر فرهنگی خود یا برخوردهای آمریکایی‌ها با این فرهنگ‌ها لبخند بزنند. نقطه حداکثری این تضاد را می‌توان در ادبیاتی یافت که بر محور خشم خاورمیانه‌ای‌ها، خصوصاً مسلمانان، در دهه‌های اخیر در آمریکا نگاشته شده است.

برای دریافت متن کامل این مطلب اینجا کلیک کنید.

 

كتاب نقش عشق در تكامل وجودي انسان منتشر شد | 11 بهمن 1394


كتاب نقش عشق در تكامل وجودي انسان منتشر شد

كتاب نقش عشق در تكامل وجودي انسان از ديدگاه احمد غزالي و ملاصدرا اثر پژوهشي صغري صالحي، عضو هيات علمي پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات و محمدبيدهندي از سوي انتشارات دفتر تبليغات اسلامي حوزه علميه قم منتشر شد.

برو به صفحه       >>  
عدالت فرهنگی

تازه های نشر


ایران در آستانه انتخابات

همایشها و نشست های تخصصی
تیتر آخرین اخبار ◄◄آرشیو
کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد
Best View: Mozilla Firefox