رصد فرهنگ و اجتماع

فصلنامه مطالعات فرهنگ- ارتباطات

 

اطلاع رسانی همایش ها و گردهمایی ها

خوش آمدید
نام کاربری:

کلمه عبور:


به خاطر داشتن

[ ]
سیستم RSS
پیگیری اخبار سایت توسط سیستم RSS.
rss1.0
rss2.0
rdf
فصلنامه هنرهای سنتی ـ اسلامی
تحولات نوين ديني و هنري در شرق آسيا بررسي مي‌شود | 2 خرداد 1394


با حضور استادان دانشگاه آسواراي (ASWARA) مالزي بررسي مي‌شود

تحولات نوين ديني و هنري در شرق آسيا


تحولات نوين ديني و هنري در شرق آسيا در نشستي تخصصي و با حضور استادان دانشكده‌‌هاي دين، فيلم و تلويزيون و موسيقي دانشگاه «آسوارا»ي مالزی بررسي مي‌شود.


در اين نشست كه روز سه‌شنبه پنج خرداد 94 ساعت 13:30 در پژوهشگاه برگزار مي‌شود دكتر بحارالدين‌ احمد، استاد دانشگاه آسواراي مالزي، موضوع «بازانديشي در شناخت دين در جهان امروز» را با تأكيد بر افراط‌‌گرايي ديني در منطقه شرق آسيا و ارتباط آن با گروه‌هاي افراطي خاورميانه ارائه خواهد كرد.


در اين نشست همچنين موضوع «رسانه‌هاي نوين و تاثير آن بر صنعت موسيقي در آسيا» توسط رئيس دانشكده موسيقي دانشگاه آسوارا، بحث خواهد شد. در ادامه اين نشست نيز،‌ رئيس دانشكده فيلم و تلويزيون دانشگاه آسوارا «تحولات صنعت فيلم‌سازي در آسيا» را بررسي خواهد كرد.

 

 


 


تبیین ضرورت حکمت صدرایی برای ارتباطات امروز | 29 ارديبهشت 1394تبیین ضرورت حکمت صدرایی برای ارتباطات امروز

گردهمايي «اسفار مجازي؛ ‌ارتباطات نوين» به مناسبت روز جهانی ارتباطات، دوشنبه 28 ارديبهشت 94 با همکاری پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در دانشگاه صدا و سيما برگزار شد.
در ابتداي گردهمايي،
رئيس این دانشگاه، آراء‌ و انديشه‌هاي ملاصدرا را نياز امروز جامعه علمي كشور، به ويژه حوزه ارتباطات دانست. دكتر غلامرضايي ضمن بيان ويژگي‌هاي ممتاز ملاصدرا گفت: رويكرد نقدپذيري و نقادي وي، اصالت انديشه و معرفت در نگاه سيستمي او، آزاد‌انديشي در افكار، تسامح علمي و عدم تعصب بر رشته علمي و انصاف عالمانه و مطالعه تطبيقي را در آثار ملاصدرا مي‌توان مشاهده كرد و اينها مواردي است كه در علم ارتباطات به آن نيازمنديم.

هيچ تجربه‌اي از جامعه غير ديني در ايران وجود نداشته است | 27 ارديبهشت 1394هيچ تجربه‌اي از جامعه غير ديني در ايران وجود نداشته است


نشست تخصصي «شخصيت ايراني از واقعيت تا تخيل» روز چهارشنبه شانزدهم ارديبهشت 94 و با حضور دکتر ناصر فکوهي در پژوهشگاه برگزار شد.

در ابتداي اين نشست دكتر فكوهي با طرح اين پرسش كه چگونه مي‌توان هويت‌ها را با هم هماهنگ كرد به روند شهري شدن جامعه ايراني اشاره كرد و گفت: جامعه ايراني به دلايل مختلف به سمت شهري شدن در حال تغيير است. نرخ شهري شدن در كشور حدود 70 درصد است و در حال حاضر بيش از 80 درصد مردم كشور از خدمات شهري بهره‌مندند؛ حتي بسياري از روستاهاي كشور از خدمات شهري استفاده مي‌كنند و  بايد در سياستگذاري‌ها به اين موضوع توجه شود.


حذف کامل دروغ از روابط اجتماعی، محال است | 24 ارديبهشت 1394


دکتر کُتبی در نشست «تحلیل روان‌شناختی اجتماعی دروغ در ایران»:

دروغگویی را تجویز نمی‌کنم اما حذف کامل دروغ از روابط اجتماعی، محال است

سومین جلسه از سلسله نشست‌های میز «فرهنگ و منش ایرانیان» با موضوع «تحلیل روان‌شناختی اجتماعی دروغ در ایران» 22 اردیبهشت 94، با حضور دكتر مرتضي كُتُبي در پژوهشگاه فرهنگ،‌ هنر و ارتباطات، برگزار شد.

 

از منظر مطالعات فرهنگی بهتر مي‌توان تبلیغات را درك كرد | 24 ارديبهشت 1394از منظر مطالعات فرهنگی بهتر مي‌توان تبلیغات را درك كرد


نشست تخصصي «رويكرد مطالعات فرهنگي به آگهي‌هاي تبليغاتي» با حضور پروفسور آرتور آسابرگر روز يكشنبه 20 ارديبهشت 94 در پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار شد.

استاد دانشگاه سانفرانسيسكو در ابتداي اين نشست با اشاره به ميزان مصرف رسانه‌اي مردم آمريكا گفت: در آمریکا روزانه هر آمریکایی حدود 11 ساعت با رسانه های الکترونیکی سروکار دارد، روزانه حدود ۵ ساعت تلویزیون تماشا می کند، روزی حدود دو ساعت و 46 شش دقيقه به رادیو گوش می دهد و حدود یک ساعت با تلفن های هوشمند خود سرگرم است که احتمالا این آمارها به نفع تلفن هوشمند تغییر می‌کند.

 

گردهمايي «اسفار مجازي؛ ارتباطات نوين» برگزار مي‌شود | 23 ارديبهشت 1394


گردهمايي «اسفار مجازي؛ ارتباطات نوين» برگزار مي‌شود


به مناسبت روز جهاني ارتباطات، گردهمايي «اسفار مجازي؛ ارتباطات نوين» از سوي پژوهشگاه و با همكاري دانشگاه صدا و سيما روز دوشنبه 28 ارديبهشت 94 از ساعت 9 تا 17 در دانشگاه صدا و سيما برگزار مي‌شود.

در اين گردهمايي، چالش‌هاي قانونگذاري در فضاي مجازي كشور با حضور دبير شوراي‌ عالي فضاي مجازي، بررسي خواهد شد. همچنين به موضوع ارتباطات از منظر انديشه‌هاي صدرايي با حضور دكتر خسروپناه و دكتر پارسانيا پرداخته خواهد شد. نكوداشت مرحوم استاد حسين قندي و برخی استادان ارتباطات، از برنامه‌هاي آيين اختتاميه اين گردهمايي است.
محل برگزاري گردهمايي: بزرگراه نيايش، جنب سينما ملت، ‌دانشگاه صدا و سيما

تلفن دبيرخانه گردهمايي: 88919174 و 88919176

 

برنامه زمانبندی همایش

 


آثار تاريخي ايراني در شرق آفريقا در حال انهدام است | 23 ارديبهشت 1394آثار تاريخي ايراني در شرق آفريقا در حال انهدام است


نشست علمي ارائه يافته‌هاي طرح پژوهشي «آثار تاريخي ايراني در شرق آفريقا» روز چهارشنبه 23 ارديبهشت 94 در پژوهشگاه برگزار شد

در اين نشست، دکتر بهرام عرب احمدي، عضو هيات علمي دانشگاه تهران و مجري اين طرح، گفت: آثار تاريخي، بخشي از هويت ملي هر كشور محسوب مي‌شود و همان گونه که هويت ملي را احساس تعلق و وفاداري به عناصر و نمادهاي مشترك در اجتماع ملي و در ميان مرز‌هاي تعريف شده سياسي خوانده اند، آثار تاريخي نيز به عنوان عضوي از اين مجموعه نقش مهمي در تحکيم همبستگي ملي و افزايش روحيه و غرور ملي مردمان هر سرزميني ايفا مي کند. وي به گستره حوزه فرهنگي تمدني عظيم ايران زمين از گذشته اشاره كرد و افزود: آثار تاريخي متعلق به حوزه تمدني ايران بزرگ، امروزه در کشورهاي عراق، افغانستان، پاکستان، آذربايجان، ارمنستان، تاجيکستان، ترکمنستان، ازبکستان، ترکيه، مصر  و ... به‌چشم مي خورد.


بايد سبک جديدي در انديشه ارتباطي پايه‌گذاري كرد | 23 ارديبهشت 1394در نشست خبري گردهمایی «اسفار مجازي؛ ارتباطات نوين» تاکید شد

بايد سبک جديدي در انديشه ارتباطي پايه‌گذاري كرد


نشست خبري همايش «اسفار مجازي؛ ارتباطات نوين» روز سه‌شنبه 22 ارديبهشت 94 با حضور دكتر حسن خجسته، رئيس پژوهشکده ارتباطات، در پژوهشگاه برگزار شد
.
دكتر خجسته با اشاره به اهداف برگزاري اين همايش گفت: متاسفانه فلسفه ملاصدرا، در عمل بدان توجهي نشده لذا سعي داريم در اين همايش ارتباطات را از منظر فلسفه صدرايي بررسي كنيم و فرهنگ را نيز از منظر اين فلسفه ببينيم.

برو به صفحه       >>  
عدالت فرهنگی

تازه های نشر


نشستها و مقالات پژوهشیتیتر آخرین اخبار ◄◄آرشیو
آمارگیر
بازدید از این صفحه امروز
کل بازدید ها: 210
تعداد نفرات بازدید کننده: 101

بازدید از این صفحه در کل
کل بازدید ها: 126575
تعداد نفرات بازدید کننده: 55365

کل سایت
کل بازدید ها: 5519979
تعداد نفرات بازدید کننده: 1429384
کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد
Best View: Mozilla Firefox