جشنواره پژوهش فرهنگی سال

فصلنامه مطالعات فرهنگ- ارتباطات

 

خوش آمدید
نام کاربری:

کلمه عبور:


به خاطر داشتن

[ ]
سیستم RSS
پیگیری اخبار سایت توسط سیستم RSS.
rss1.0
rss2.0
rdf
آمارگیر
بازدید از این صفحه امروز
کل بازدید ها: 14
تعداد نفرات بازدید کننده: 9

بازدید از این صفحه در کل
کل بازدید ها: 126265
تعداد نفرات بازدید کننده: 34672

کل سایت
کل بازدید ها: 5668046
تعداد نفرات بازدید کننده: 1483244
ارزش‌ها و نگرش هاي اقليت‌هاي ديني ايران

ارزش‌ها و نگرش هاي اقليت‌هاي ديني ايران

نویسندگان : هوشنگ نایبی- محمدحسن آغاز

نوبت چاپ: اول- ارديبهشت 1392

قیمت :6000 تومان

 

اين كتاب دستاورد پژوهشي طرحي در پژوهشكده ارتباطات فرهنگي بين الملل پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات است كه توسط دكتر هوشنگ نايبي، عضو هيات علمي دانشگاه تهران، و محمدحسن آغاز انجام است؛ناظر علمي اين پژوهش دكتر سيدمجتبي رضوي طوسي و ارزياب آن دكتر عباس كشاورز شكري بوده است.

اين كتاب در پي آن است كه مشخص كند اقليت‏هاي ديني در ايران از لحاظ فرهنگي و اجتماعي در چه جايگاهي قرار دارند و خود را در چه جايگاهي مي‏بينند تا بتوان به روش بهتري به سياست‏گذاري‏هاي مناسب براي همزيستي مسالمت‏آميز اقليت‏ها با اکثريت و تحكيم همبستگي ملي پرداخت.

اين كتاب در هفت فصل تدوين شده است؛ فصل یکم به طرح سؤال اصلي اين کتاب، اهداف و اهميت آن اختصاص دارد. در فصل دوم مباني روش‏شناسي (روش پژوهش، روش گردآوري داده‏ها، جامعۀ آماري، روش نمونه‏گيري و تعريف عملياتي متغيرها) مطرح شده است. در فصل سوم وضعيت فرهنگی و اجتماعی زرتشتيان ؛ در فصل چهارم وضعيت فرهنگی و اجتماعی ارامنه، در فصل پنجم وضعيت فرهنگی و اجتماعی آشوريان و در فصل ششم وضعيت فرهنگی و اجتماعی كليميان مورد بررسي و مطالعه قرار گرفته است. فصل هفتم هم به مقايسۀ وضعيت فرهنگی و اجتماعی اقليت‏هاي ديني اختصاص دارد. با توجه به دستور دين مبين اسلام در رعايت حرمت و حفظ مودت با اهل کتاب و همچنين با عنايت به اصول متعدد قانون اساسي، اين کتاب در پي آن است كه مشخص كند منويات و مقاصد مدنظر قانون دربارۀ اقليت‏هاي ديني در ايران تا چه حد رعايت شده و اين اقليت‏ها به لحاظ فرهنگي و اجتماعي در چه جايگاهي قرار دارند و خود را در چه جايگاهي مي‏بينند. به عبارت ديگر، سؤال و مسئلۀ اصلي نوشتار حاضر اين است که وضعيت اجتماعي و فرهنگي اقليت‏هاي ديني ايران چگونه است؟ همچنین هدف اين کتاب سنجش و توصيف وضعيت فرهنگي و اجتماعي اقليت‏هاي ديني ايران و مقايسۀ آنها با یکدیگر است.

بررسي هاي انجام شده دراين كتاب نشان مي‌دهد در كل وضعيت فرهنگي و اجتماعي هر چهار اقليت ديني زرتشتيان، ارامنه، آشوريان و كليميان بسيار نزديك به هم است و تفاوت‏هاي اندكي بين آنها وجود دارد. از ديگر نتايج اين تحقيق مي توان به اين موارد اشاره كرد:
- آشوريان بيش از همه به مطالعۀ روزنامه و مجله مي‏پردازند و زرتشتيان و كليميان كمتر. در عوض كليميان بيش از همه كتاب غيردرسي مي‏خوانند و ارامنه كمتر از همه.
- بيشتر اقليت‏هاي ديني از وضع سلامتي و محلۀ سكونت و ميزان‏ آزادي ‏مذهبي ‏اقليت‏ها راضي‏اند، اما از وضع مالي خود و وضعيت اقتصادي كشور چندان راضي نيستند. در كل رضايتمندي از ابعاد گوناگون زندگي و احساس خوشبختي در ارامنه از همه بيشتر و در آشوريان از همه كمتر است.
- گرايش به تعامل با هم‏كيشان، هم‏كيش بودن دوستان، همكاران يا همسايگان ‏يا دادوستد اقتصادي در بين زرتشتيان از همه بيشتر و در بين كليميان از همه كمتر است.
- گرايش به مليت كه مبين افتخار كردن به ايراني‌ بودن خود و تمايل نداشتن به ترك ايران است، در بين زرتشتيان بيشتر و در بين ارامنه و كليميان كمتر است. - كليميان بيش از همه عملكرد دولت را در ايجاد امنيت در جامعه، افزايش رفاه مردم، حفظ ارزش‏هاي ديني و اخلاقي و حمايت از آزادي اقليت‏هاي ديني موفقيت‏آميز مي‏بينند و ارامنه كمتر از همه.

كتاب «ارزش‌ها و نگرش هاي اقليت‌هاي ديني ايران» با قيمت 6000 تومان وارد بازار نشر شده است. علاقه‌مندان به دريافت اين كتاب مي‌توانند به پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات مراجعه يا با تلفن 88919176 تماس حاصل نمايند.

عدالت فرهنگی

تازه های نشر


ایران در آستانه انتخابات

همایشها و نشست های تخصصی
کلیه حقوق مادی و معنوی وب سایت متعلق به پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می باشد
Best View: Mozilla Firefox